Zdravotní problémy, které jsou spojeny s alkoholismem
Určit, kdy je alkoholu už příliš a kdy pijete v míře, může být poměrně náročné. Je osoba, která si dá každé ráno panáka rumu alkoholikem? Může být závislost na alkoholu omezena pouze na pití „slabších“ alkoholických nápojů, jako je třeba pivo? Odborníci se shodují na tom, že s alkoholem bychom to rozhodně přehánět neměli – doporučuje se nepřekračovat denní dávku 16 g etanolu pro ženy a 24 g etanolu pro muže. Aby bylo pití nízkorizikové, pak je zapotřebí si v rámci jednoho týdne dát alespoň dva dny po sobě od alkoholu pauzu. Jinak nám mohou hrozit různé zdravotní problémy.
Cirhóza jater
Pro alkoholismus jsou nejtypičtější právě problémy s játry, které mohou vyvrcholit až v cirhózu (každá závislost, ať už závislost na lécích nebo hrách, má své dopady) Jedná se ale o projev dlouhodobého užívání alkoholu, který se projevuje u opravdu těžkých pijáků. Játra, která jsou dlouhodobě nadměrně zatěžována, nemohou pracovat tak, jak je běžné. Protože se jedná o filtr vašeho těla, který vás má ochránit před nejrůznějšími škodlivými látkami, jedná se o problém závažný. V některých případech je jedinou možností léčby transplantace jater.
Drobné úrazy
Mezi příznaky, které se objevují už mnohem dříve než v pokročilé fázi alkoholismu, jsou drobné úrazy. Osoba má na sobě modřiny, šrámy a škrábance, které neumí (nebo nechce) vysvětlit. Když jsme totiž pod vlivem alkoholu, jsme náchylnější k pádům a poraněním. Pokud pijeme delší dobu, pak se k již starým ranám přidávají nové a nové.
Abstinenční příznaky
V případě, že je osoba, která je zvyklá nadměrně popíjet, najednou odtržena od své dávky alkoholu, mohou se u ní začít projevovat abstinenční příznaky. Jak je poznáme? Projevují se jako třes celého těla, horečka, dezorientace a další. Tyto příznaky mohou trvat po dobu tří až deseti dnů, někdy však mohou být mnohem delší. K léčbě závislosti na alkoholu je ve většině případů potřebná odborná pomoc.