Hypotéky jsou v Česku na denním pořádku
Každý pár si jednou ve svém životě zatouží koupit si dům nebo alespoň pozemek, na němž si svůj vysněný dům postaví. Jenže málokdo má vždy našetřeno tolik, kolik potřebuje, proto se není čemu divit, když si zajde vyřídit hypotéku. Hypotéka je ale velmi záludná, ale mnohdy taky nevyhnutelná. Jedná se o závazek na několik let, který tíží pěkně dlouho. Jenže potom, až břemeno odpadne, tak se najednou cítíte podivně šťastní a plní života.
V loňském roce se s touto problematikou zabývalo několik analýz a statistik. Jejich výsledky jsou hodně překvapivé. České banky poskytly loňským rokem lidem takřka sto dvanáct tisíc hypoték. Jejich suma vás ale zarazí více – jednalo se o půjčky na domy za dvě stě osmnáct miliard korun. Jedná se o rekordní počet. V roce 2015 byl pokořen rekord, a to sto dva tisíce hypoték za sto osmdesát miliard korun. Jenže tato čísla se nyní pyšní pouze druhým místem. Tyto údaje poskytlo ministerstvo pro místní rozvoj. Jelikož se jedná o další rekordní číslo nasbírané během pěti let, rozhodla se Česká národní banka zpřísnit pravidla. Nechce, aby došlo k přehřátí trhu.
K tomu, že se loňský rok zapsal do historie jako rok s největším zájmem o hypotéky, přispěly zejména nízké úroky. Také tomu hrála do karet i příznivá ekonomická situace. Češi tedy neváhali a vklouzli do tohoto závazku. Vždyť kdo by čekal, kdy se opět na trhu objeví nejnižší úrokové sazby. Všechny se vloni držely v průměru jednoho až dvou procent, proto se není čemu divit, že takto nízké sazby vedly k nejrůznějším konkurenčním bojům, a to zejména v oblasti marketingových akcií. Mnoho lidí tak získali hypotéku bez jakýchkoli poplatků za sjednání nebo vypracování odhadu nemovitosti. Vše potřebné tedy bylo zdarma, tak kdo by to nevyužil? Kdo ví, jak tomu bude v následujících dnech a měsících, kdy dojde k, již zmiňovanému, zpřísňování pravidel.