doping

Jak to bylo ve skutečnosti s dopingovou aférou?

Ruská kauza rozdmýchala vody snad v každé zemi. Češi okamžitě hlásali, že je nutné řešit tento závažný prohřešek s jasně vymezenými tresty. Už včera bylo pozdě. S razantním vyjádřením k nejnovějším zprávám o dopingu ruských biatlonistů vystoupil sám Putin. Prezident Vladimir Putin otevřeně přiznal, že v Rusku v minulých letech nefungoval antidopingový systém. Zároveň ale opakovaně odmítl, že by podvody se zneužíváním zakázaných látek kontroloval a řídil stát.

Ruský prezident vrdí, že používání nepovolených látek v Rusku nikdy nebylo a doufá, že takový státní systém, který by podporoval doping, ani nikdy nebude. Dosavadní systém boje proti dopingu v zemi ale označil za nefunkční. Dále také řiznal, že je to jejich vina a že je nutné identifikovat všechny, kdo se na tom podíleli. Světová antidopingová organizace WADA v prohlášení jeho slova přivítala a označila je za „důležitý krok správným směrem“.

Nový systém boje proti dopingu se podle Putina v současnosti tvoří. „Chceme ten systém vyjmout z ministerstva sportu a udělat z něj nezávislou organizaci,“ řekl Putin a také oznámil, že v areálu moskevské státní univerzity bude vybudována nová antidopingová laboratoř.

Plošné zneužívání dopingu v ruském sportu potvrdila na konci minulého roku vyšetřovací komise WADA vedená Richardem McLarenem. Podle komise těžilo ze systematických praktik v letech 2011 až 2015 více než tisíc sportovců. Ruští atleti se v důsledku skandálu nesmějí už od listopadu 2015 účastnit mezinárodních soutěží. Z loňských paralympijských her v Riu byli vyloučeni všichni ruští sportovci a v ohrožení je i jejich účast na zimní paralympiádě v Pchjončchangu v příštím roce.

You may also like...