Jak namíchat hnědou barvu
Hnědá. Barva zdrženlivá, která vytváří melancholickou a měkkou náladu a podporuje pocit tepla. Tato zemská barva symbolizuje bezpečí a rodinný krb, takže je ideální pro útulné domácí interiéry. Symbolizuje také stabilitu, klid, rovnováhu a trpělivost. Možná také díky tomu je v českých domácnostech tolik oblíbená.
Jak na hnědou
Hnědá barva má celou škálu odstínů. Ve škole jste se možná učili, že hnědou je možné namíchat z červené a zelené. To vám nelhali, ale k namíchání hnědé můžete využít také modrou a oranžovou či jiné barevné kombinace, které si zde představíme.
V některých článcích o míchání barev jsme si barevný kruh již představili. Pojďme si jej zopakovat. Kruh je rozdělen na části v barvách duhy. Najdeme na něm primární barvy (červenou, modrou a žlutou), které se z jiných barev nedají namíchat, ale pomocí nich mícháme barvy sekundární (oranžová, zelená, purpurová). V poslední řadě barevný kruh obsahuje barvy terciální.
Primární barvy
Pokud smícháte všechny tři primární barvy dohromady, dostaneme hnědou. Když si trochu zaexperimentujete a změníte poměr barev, lehce také změníte výsledný tón.
Komplementární barvy
To jsou takové, které leží v barevném kruhu přímo naproti sobě. Je to třeba modrá a oranžová, červená a zelená nebo žlutá a purpurová. Pokud smícháte tyto dvojice komplementárních barev, získáte hnědou vždy v odlišném odstínu.
Jak změnit jas či sytost
Abyste hnědou zesvětlili či ztmavili, přidejte bílou nebo černou. Sytost získáte přidáním více barev, ze kterých jste hnědou původně namíchali. Když chcete tlumenější barvu, přimíchejte středně šedou barvu.
Pokud jste hnědou namíchali pomocí modré a oranžové, můžete změnit její odstín přidáním ostatních barev. Červená barva ji změní do teplé hnědé a barvy zelená či purporová do tmavě hnědé.