Jedná se nebo nejedná se o černou stavbu? Aneb nespalte se
Po koronavirové pandemii začaly ceny pozemků a nemovitostí rapidně klesat. Podle analytiků se dají očekávat ještě nižší ceny nemovitostí, které tak rázem budou konečně po několika letech dostupné i mladším lidem. Možná jste už před koronavirovou pandemií narazili na skvělou nemovitost či pozemek a rozhodli jste se jednat. Zejména u staveb, které se nachází mimo město, byste však měli být opatrní, protože se může jednat o takzvanou černou stavbu. Pakliže byste si koupili černou stavbu a úřady zjistili, že byla postavena bez souhlasu nebo stavebního povolení, mohla by vás nemile překvapit firma provádějící demolice, která by přišla nově koupený dům zbourat.
V souvislosti s touto možnou skutečností se proto nabízí otázka, jak rozeznat, jestli se o černou stavbu jedná nebo jestli se naopak kupuje nemovitost postavená s příslušným stavebním povolením nebo souhlasem.
Indicie, které napoví
Při koupi černých staveb nebo černých pozemků se naštěstí najde několik ukazatelů či indicií, které napoví. Například v případě realizace stavby – pokud s vámi není před realizací stavby vůbec komunikováno, a to ani z řad sousedů, je něco špatně. Sousedé musí být taktéž účastníky řízení, pokud se schyluje ke stavění domu v jejich blízkosti.
Vždy se předem informujte na stavebním úřadě
Abyste si však potvrdili vaši domněnku o tom, jestli se jedná nebo nejedná o černou stavbu, měli byste se informovat na příslušném stavebním úřadě. Stavební úřad vám rád zjistí odpověď na vaši otázku, a to ať už na úřad přijdete fyzicky, nebo se rozhodnete zavolat či poslat žádost o poskytnutí informací poštou nebo e-mailem.
Nenechte se překvapit demoličními pracemi a raději si dopředu zjistěte, jestli se o černou stavbu, respektive pozemek jedná či nikoli. Předejdete tak nepříjemnostem.