Kaki je oblíbené exotické ovoce. Jak ho ale vypěstovat doma?
Dnes můžeme své jídelníčky oživit nejedním exotickým ovocem. V současné době jsou populární hlavně ananasy nebo mandarinky, což jsou asi nejoblíbenější druhy exotického ovoce. Nesmíme však zapomínat na kaki, což je oranžový exotický plod, jež rozděluje společnost na dvě skupiny, a sice na ty, kteří milují toto exotické ovoce, a na ty, kteří kaki zrovna nemusí. V každém případě je možné zakoupit kaki v obchodech, pozor si ale dejte na přezrálé plody, kterých je bohužel k zakoupení v obchodech mnoho. Proto si raději kaki vypěstujte a pohlídejte si, abyste kaki nekonzumovali přezrálé.
Kaki se zpravidla pěstuje ze semínka, je však pravdou, že toto pěstování není nejsnazší a že s sebou toto pěstování přináší svá rizika. Přinášíme vám proto krátký návod, jak toto oblíbené exotické ovoce pěstovat.
Rozhodli jste se pro pěstování kaki?
Pakliže jste se skutečně rozhodli pro pěstování kaki, je třeba takzvaně stratifikovat v ledničce. Ideálně v únoru je vysejte do hloubky až pěti centimetrů, ideální je substrát plný živin. Semínka zpravidla vyklíčí za měsíc, s výsadbou do zahrady pak počkejte i tři nebo čtyři roky, jelikož semenáčky rostou opravdu velice, velice pomalu.
U semenáčků je riziko, jestli vůbec vzejdou a jaké chuťové vlastnosti budou následné plody mít. Doporučujeme raději investovat do štěpovaných odrůd, u nichž je plodnost zaručená.
Jaké odrůdy kaki pěstovat?
V zahradnictvích se můžete setkat s různými odrůdami. K nejoblíbenějším patří tomel japonský, který je však nejvíce choulostivý, i proto se pěstuje jako kontejnerová rostlina. Tomel kavkazský či jinak řečeno také tomel obecný je velmi odolný vůči mrazu. Taktéž je oblíbený tomel viržinský, který taky velice dobře snáší mráz, na druhou stranu jsou jeho plody opravdu velmi malé, nedosahují ani pěti centrimetrů v průměru.