Kouzlo načasování. Plánovat se vyplatí i při stěhování
Kolikrát za život se stěhujete? Dalo by se to většinou spočítat na prstech jedné ruky. Je to krok do neznáma, nový svět. A tak není divu, že se snažíte všechno sladit. Ne jen samotné stěhování, ale i termín, který vám bude maximálně vyhovovat. Jak na to?
Plán nadevše
Nejde ani tak o roční období ani o věk člověka. Jde o načasování v tom smyslu, že jste na takový životní krok připravení, že jste oběhali úřady, že máte zajištěné zázemí na jiném místě, že u vás panuje stabilní finanční situace, že s tím souhlasí všichni zúčastnění. Stěhování se může zdát jako maličkost, ale to nesouvisí s místem. Stěhování je hluboký zásah kdykoliv a kdekoliv.
Důležité je ale i rozvržení samotného přesunu. Spousta lidí si to představuje moc jednoduše a žije v omylu, že stačí naskládat věci do krabic, odnést je do auta a po pár hodinách odemknout dveře od druhého domova. Takhle to ale většinou neprobíhá. Není výjimkou, že stěhování zabere i několik týdnů nebo měsíců a spolkne i dvojnásobné peníze. Je to opravdu velký projekt, na který se musíte připravit do posledního detailu. Nejde sice naplánovat všechno a vždy se najde něco, co vám do spanilé jízdy hodí vidle, ale nechávat všechno na poslední chvíli nebo sázet na náhodu se zkrátka nevyplácí. A se sbalený kufry v autě toho už moc nezmůžete.
Možná to zní až příliš mentorsky, ale stěhování si o takový přístup říká. Sepište hlavní body do seznamu a vylepte ho na lednici, tam bude k nepřehlédnutí. A pak už jen odškrtávejte splněné úkoly.
- Nákup obalových materiálů
- Zajištění pronájmu dodávky
- Oslovení specializované firmy
- Ukončení elektřiny a internetu v původním bytu a zajištění v tom novém
- Vymalování prázdného bytu
- Rozmontování veškerého nábytku
- Pečlivý úklid
- Sundání světel, žaluzií, konzolí apod.
- Využití zavazadel (kufry, krosny, batohy)
- Třídění odpadu a oslovení charit a bazarů
- Ukončení nájemní smlouvy, komunikace s realitní kanceláří