Pivo v PET lahvích bude pomalu mizet, první krok oznámil Gambrinus
Jednou z častých charakteristik českého národa je, že jsme národem pivařů. A to je samozřejmě pravda, důkazem jsou i nejnovější statistiky, které ukazují, že každý Čech vypije každoročně 141 litrů piva. Když se před několika lety objevily první pivovary, které začaly pivo prodávat místo v klasických skleněných lahvích v lahvích plastových, byl to pro mnohé zprvu trochu šok. Po počáteční zdrženlivosti a opatrnosti si ale i PET lahve rychle našly své zákazníky, které lákala především nižší cena v poměru k množství a také skutečnost, že nemusí lahve nosit zpět do obchodu, aby je vrátili. Teď se ale zdá, že pivu v PET lahvích začíná pomalu ale jistě zvonit hrana.
Důvody pro konec plastových lahví
Jeden z největších českých pivovarů Gambrinus totiž oznámil, že od nového roku 2020 přestane své pivo do PET lahví stáčet. Pivo Gambrinus tak bude možné zakoupit „jen“ v tradičních zálohovaných skleněných lahvích, plechovkách, sudech a pivních tancích. Jako důvod svého rozhodnutí pivovar uvedl především snahu o ekologičnost, tím, že pivovar přestane stáčet pivo do PET lahví, sníží svou produkci plastu o více než tři sta třicet tun ročně. Navíc podle vlastních statistik pivovaru se pivo v PET lahvích na celkovém prodeji podílelo jen pěti procenty. Mnohonásobně méně než skleněné lahve, které představují okolo čtyřiceti procent. Zároveň v České republice, v porovnání s jinými státy, stále neexistuje systém zálohovaných PET lahví.
Gambrinus není a nebude jediný
Pivovar Gambrinus by nejpozději do roku 2023 měly následovat i další značky, které patří pod Plzeňský Prazdroj, tedy například Velkopopovický Kozel či Radegast. Konec piva v plastových lahvích oznámil také slovenský Zlatý bažant, který patří pod značku Heineken. Ostatní velké pivovary, které své pivo v plastových lahvích prodávají, se k situaci zatím nevyjádřily.