Rozhovor Juraje Černičky z DRFG o investování Čechů
Víc než 35 % Čechů přiznává, že nikdy neinvestovali. Je to hodně, nebo málo? Proč jsou Češi opatrní a proč tak rádi nakupují nemovitostí? „V některých směrech jsme oproti západním státům extrém,“ říká Juraj Černička z investiční skupiny DRFG. Co dalšího k tomuto tématu řekl?
Investování Čechů podle odborníka ze skupiny DRFG
„Dá se říci, že o faktickém boomu individuálního investování lze mluvit tak do konce roku 2021. Tehdy ovšem taky mnohaleté období, kdy se v jistém smyslu úspěšným investorem mohl stát skoro každý, skončilo,“ říká k investování Čechů Černička z Rusňákovy DRFG.
„Důvodem byla velmi nízká cena peněz, která napomáhala růstu ocenění aktiv. Právě to zaujalo i velmi konzervativní střadatele. Tedy i takové, kteří roky inkasovali nulové úroky na bankovních účtech. Najednou chtěli vyzkoušet investice,“ vysvětluje Černička.
„A vzhledem k dlouhému období bez negativních zkušeností pak lidé investovali naprosto do čehokoliv a měli až iracionální očekávání výnosů. Tak vznikly i z mého pohledu velké bizarnosti jako třeba kryptoměny. To mám přitom technologické tituly rád,“ dodává.
Tohle období je podle Černičky z Rusňákovy DRFG pryč
Je tedy tohle období definitivně pryč?
„Podle mě ano, neboť za loňský rok rozhodně žádný boom v investicích nevidím, ba naopak, konečně došlo k vystřízlivění. Od konce roku 2021 docházelo k velké relokaci aktiv a určitému nachýlení k hotovosti.“
„V postkomunistických zemích, tedy i v České republice, převládá konzervativně opatrné a krátkodobé stanovisko na finance. Investicím výrazně konkurují spořicí účty a další podobné produkty.“
„Koneckonců když se podíváte na počty negativních článků spojených s investicemi, ani se nedivím, že lidé ztrácí orientaci a volí krátkodobé „bezpečí“ vkladů,“ uzavírá povídání o investování Čechů Juraj Černička ze skupiny DRFG.