
Šetříme vodou i v kuchyni
Neustálé zdražování energií může jen za to, že lidé se snaží šetřit energií. Na jednu stranu je to samozřejmě dobře, plýtvání vodou by mělo být zakázáno, mnozí lidé se však i tak dopouští mnoha chyb, při nichž voda odtěká doslova jako splašená vodovodním potrubím. Lidé většinou vědí, jak ušetřit vodu v koupelně, ale nevědí, jak ušetřit vodu v kuchyni třeba při vaření. Při vaření a při umývání nádobí také spotřebujeme několik desítek litrů vody denně, sice to není tolik jako při osobní hygieně, ale je toho také velké množství. Prozraďme si proto, jak v kuchyni šetřit vodou.
Nejdříve se musíme přesvědčit o tom, jestli máme pořízenou kvalitní kuchyňskou baterii, která neodtěká. Pokud je těsnění špatné nebo pokud není spolehlivá ani samotná kuchyňská baterie, je třeba investovat do nové.
To je však jen první krok k tomu, jak ušetřit vodu v kuchyni.
Jak snížit spotřebu vody v kuchyni
- Při omývání ovoce nebo zeleniny nemusíte mít puštěný proud vody. Napusťte si třeba misku, vodu po omytí zeleniny nebo ovoce použijte třeba na zalévání květin. Nebudete tak s vodou plýtvat, navíc se budou rostliny radovat.
- To samé udělejte také při odpuštění vody. Pokud chcete odpustit studenou vodu, opět ji napusťte třeba do konvičky, s pomocí které následovně zalijete třeba pokojové rostliny. Voda však ani v tomto případě nepřijde nazmar.
- Pořiďte si myčku. To je skvělý způsob, jak ušetřit vodu či jak snížit spotřebu vody v kuchyni. Dívejte se však po takové myčce, která je známá svou nízkou spotřebou vody. Není myčka jako myčka, některé mají spotřebu vody šílenou.
- Při vaření těstovin si vždy napusťte jen tolik, kolik opravdu potřebujete. Nenapouštějte si více vody, abyste pak nemuseli vodu zbytečně vylévat.
- Nekupujte si balenou vodu. Pokud vám nechutná voda z kohoutku, kupte si filtrovací konvici, která i z prvotně nechutné vody udělá vodu chutnou. Ušetříte tak tisíce za balenou vodu, která není nic levného.