V Česku se léky konzumují nad rámec. Lidé škodí zdraví a stávají se závislými
Když člověka něco bolí, automaticky si zajde do lékárny pro léky. Jenže léky opravdu nejsou řešení. Existují stovky různých přírodních způsobů, jak zahnat bolest hlavy, bolest kloubů nebo angínu či depresi. Bohužel léky přináší velmi rychlou úlevu od bolesti, proto je Češi preferují před ostatními možnými způsoby, jak se zbavit bolestí. Jenže v případě konzumace léků je zde riziko, že se na lécích staneme závislými.
Podle posledních statistik si toto riziko neuvědomovaly statisíce lidí. Tito lidé se totiž stali závislými, a to především na lécích proti bolesti, které jsou běžně dostupné, a na lécích proti úzkosti, po kterých se lidé cítí tak nějak příjemně.
Bohužel závislosti na lécích se člověk neumí vzdát tak snadno. Podle odborníků je odvykací kůra prakticky stejná jako v případě odvykání si od heroinu.
Skoro milion Čechů zneužívá sedativa a hypnotika
Podle posledních odhadů zneužívá hypnotika a také sedativa zhruba 885 tisíc lidí, tedy skoro milion. Jedná se o obrovské číslo, které se bohužel nesnižuje. Konkrétně se lidé stávají závislými na Neurolu, který je lékem proti úzkosti, a taky na Stilnoxu, který zase ulevuje od nespavosti.
Jelikož je závislost na lécích stejně závažná jako jiné závislosti, kterými lidé mohou trpět, je třeba se mít před nimi na pozoru a je třeba co nejdříve postoupit odvykací léčbu, než to bude mít hrozné následky. Pamatujte na to, že se i léky může člověk předávkovat. Jen vloni se předávkovalo léky kolem padesáti lidí, což je kupodivu více úmrtí než u tvrdých drog.
Jak to začíná?
Nejčastěji se stávají závislými na lécích jedinci, kteří jsou přetížení v práci nebo kteří jsou dlouhodobě unavení. Potřebují nějakou pomoc, velice často “nakopávač”, na kterém se posléze stanou závislými. Začínající únava řešená léky se tedy velice rychle překlene v závislost, s níž boj není zrovna snadný.